anasayfa kategoriler idesözlük müze rehberi köşe yazıları sunumlar amacımız bize ulaşın
› Amacımız

Yaşadığımız  coğrafyanın tarih içindeki durumuna bir bakacak olursak Anadolu; bütün büyük dinlerin , bütün felsefi akımların çıktığı , dünyaya medeniyetin dağıldığı yerdir.

Dolayısıyla tarihi süreç içerisinde yüzlerce farklı medeniyetle buluşan Türk kültürü, insanlık tarihinin en zengin kültürlerinden biri haline gelmiştir. 

Anadolu’daki tüm medeniyetler, tarih boyunca hep güzelliğin peşinde olmuştur. Bitki ve hayvan çeşitliliğiyle çok zengin doğası büyük bir yaratıcılığın doğmasına olanak tanımış, doğanın ihtişamı el emeği, alın teri ve göz nuruyla cama,  taşa ve metale kazınmıştır.

Geleneksel Türk  Sanatları, Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur.

Ancak; kültürümüzün maddi öğeleri olan, günümüzde el sanatı olarak adlandırılan sanatlarımızdan  bir çoğunun kaybolduğu veya kaybolmaya yüz tuttuğu bilinmektedir. Batı ülkeleri ile kıyaslanacak olursa bugün çok gerilemiş ve eski güzelliklerini yitirmiş de olsa ülkemizde pek çok el sanatı hala yaşamaktadır.

Bu sebeple; kültürel ve sanatsal değerleri görüp tanımada, ona sahip çıkma bilincinin oluşmasında katkısı olacak eserlerin doğru, tarihsel çizgisi belli, toplumdaki işlevinin iyi yansıtıldığı bir ortamda sergilenmesi önem taşımaktadır. 

Bu düşünceden yola çıkarak, bu sitede;
Cumhuriyet döneminde ülkemizde yapılan el sanatlarına yönelik çalışmalar, gruplandırılmaya, tanım, içerik, sınıflandırma açılarından bilimsel bir sistematik içinde ele alınmaya çalışılmıştır. 

 

Bu amaç doğrultusunda sitemiz; 'Köşe Yazıları' ve 'Sunum (ppt)' bölümüyle de  bilgi paylaşmak isteyen herkese açıktır. 

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

İde Sanat
İde Geleneksel Sanatlar – Birsen Malkoç

› Birsen Malkoç
1961 Edirne doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1998-2002 tarihleri arasında İzmir Resim Heykel Müzesi`nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığına bağlı Nakkaşhane Tezhi...
+ devamı

› Kategorilerden bazıları
Birsen Malkoç
Tüm hakları saklıdır. © 2024 idesanat.com
Önemli Bilgiler
1. İçeriğimizi başka bir sitede paylaşıyorsanız, lütfen kaynak belirtmeyi unutmayın, ilginize teşekkür ederiz.
2. Sitemizde bulunan bir içeriğin telif haklarına veya yasalara aykırı olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.